REGION

Witamy w Krainie Wygasłych Wulkanów, regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego, którego krajobraz ukształtowały przed milionami lat intensywne procesy wulkaniczne.

Wojcieszyn znajduje się na Dolnym Śląsku w powiecie Złotoryja. Położony jest nad rzeką Skorą, dopływie Czarnej, która wpada w Legnicy do Kaczawy.

Wieś leży w trójkącie utworzonym przez trzy wzgórza pochodzenia wulkanicznego: Wilczą Górę (367m), Ostrzycę (501m) i Grodziec (389m n.p.m.).

Jest to region słynący z wydobycia złota, którego rozkwit przypada na średniowiecze. W ostatnich latach płukanie złota w tutejszych rzekach, Kaczawie i Skorze, staje się znów popularne. W Złotoryi co roku w czerwcu odbywają się międzynarodowe mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Inną atrakcją geologiczną są kamienie półszlachetne, z których słynie Dolny Śląsk.

Okolice Wojcieszyna, to ciekawy region turystyczny. W pobliżu jest Ostrzyca z pięknymi gołoborzami bazaltowymi i Grodziec z dawnym grodem kasztelańskim. Zachowało się kilka gospodarstw z początków dziewiętnastego wieku. Należy do nich nasze “Rancho pod Strusiem” wybudowane w 1807 roku.

Wiele zabytków, łącznie z kopalnią i muzeum złota, znajduje się w Złotoryi odległej o 10 km. Niezapomnianych wrażeń mogą dostarczyć wycieczki rowerowe lub konne po okolicy. Niedaleko jest do Parku Krajobrazowego Chełmy z malowniczymi wąwozami i lasami, do pól agatowych w okolicach Lwówka Śląskiego i Sokołowca, do wielu tajemniczych zamków, dworów i pałaców viagra. Z okolicznych wzgórz można podziwiać piękną panoramę Karkonoszy. W zasięgu jednodniowych wycieczek jest Drezno i Praga.

Send e-mail